Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Jelšavské magnezity (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
16.9.2013

Po výlete v Ochtinskej aragonitovej jaskyni nás čaká nocľah na chate nášho kolegu, ktorá sa nachádza len pár sto metrov od nej. Chata je v strmom svahu a má vedľa seba veľkú terasu. Pri bližšom pohľade hneď vidieť, že oporný múr nie je z hocijakého kameňa ale obsahuje veľmi veľa charakteristických jelšavských uhličitanov.

Kolega mi len potvrdzuje, že kamenie naozaj pochádza z jelšavskej (lubeníckej) magnezitovej bane. Spokojný s týmto objavom vyťahujem fotoaparát a skoro celú stenu si zaznamenávam.

Najčastejším nerastom je sivý magnezit, s rôznou zrnitosťou. Časté sú aj žltkasté ankerity, či tmavohnedý siderit. Železité uhličitany sú miestami pokryté postupne vznikajúcou limonitovou kôrou. Biele kalcity a dolomit sú tiež prítomné.

Časť steny je vykladaná bielym vápencom s jasnočerveným práškovitým limonitom. Táto hornina najskôr pochádza z veľkého kameňolomu v Tisovci.

Stena v ktorej sa toto pozoruhodné „múzeum“ nachádza je postavená len nedávno. Keďže je otočená viac-menej na sever, nebude dlho trvať a pokryje sa patinou a machom. Som teda rád, že ma sem cesta zaviedla v ešte príhodnom čase. Kolega sa zase teší z toho, akú vzácnu stenu má pri chate a spoločne ju zapíjame dobrou domácou šípkovicou.


Magnezitová stena


Železitý premenený vápenec


Mramor


Kryštáliky kalcitu zo železitým povlakom


Mramor


Chalkopyrit v premenenej hornine


Kalcitová žilka


Magnezit, kalcit


Magnezit, siderit


Siderit


Magnezir, siderit, ankerit


Všetky nerasty pospolu

1. časť    2. časť