Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Z Liptova na Dolnú Oravu okolo Chočských vrchov (1. časť - Tupá a Ostrá skala)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
12.3.2011

Tupá a Ostrá skala

Na výlet vyrážame autom z Ružomberka. Plánujeme sa viac voziť ako chodiť, pretože je dosť nevľúdne a chladné, typicky novembrové počasie. Naším pvým cieľom je Ostrá a Tupá skala pri Vyšnom Kubíne.

Z Ružomberka vyrážame na sever, prechádzame Likavkou, kocháme sa pohľadom na Likavský hrad a blížiace sa hory. Cesta do sedla Brestová, kde je prechod do “Oravskej stolice” vedie od ústia doliny Kramariská tmavou a hlbokou dolinou. Dolina vlastne oddeľuje od seba Chočské vrchy a Šípsku Fatru. Po ôsmich kilometroch prechádzame okolo Valaskej Dubovej - obchádzame dedinu po hlavnej ceste zľava. Máme veľmi pekný pohľad na skalné steny pod Chočom a pod nimi učupenú dedinku s kostolom - podľa mňa jedna z najkrajších scenérií na Slovensku.

Sedlo Brestová, Vyšný Kubín

Prichádzame do sedla Brestová, kde sa nám otvára široký výhľad na sever a západ. Pred nami leží v kotline učupený Dolný Kubín, rieka Orava sa kľukatí smerom k Malej Fatre. Vzdialené hory sa síce skrývajú v oblakoch, dobre však rozoznávame Krivánsku Malú Fatru a Oravskú maguru - Kubínsku hoľu.

Klesáme miernym zjazdom asi šesťdesiatkou okolo krásneho vápencového brala k dedine Jasenová, kde sa narodil Martin Kukučín. Ďalej ešte asi dva kilometre popri veľkých ríbezľových sadoch do Vyšného Kubína. Ríbezľový sad je tunajšou atrakciou, kríky sú vysadené v dlhých radoch na niekoľkých hektároch a pripomínajú na prvý pohľad vinohrad. Človek ná pocit ako keby cestoval do Nitry. Aj majestátny Choč v pozadí na prvý pohľad vyzerá ako Zobor.

Vo Vyšnom Kubíne odporúčame stráviť chvíľu prehliadkou starého kaštieľa (aspoň zvonku). My pokračujeme dedinou odbočiac z hlavnej cesty na východ smerom k Leštinám a Osádke.

Ostrá a Tupá skala

Dva skalné útvary sa týčia nad dedinou dovysoka - sú ako dve sestry. Skaliská sú vlastne dva osamelé severné výbežky Chočského pohoria. Tupá skala je odlesnená, len v strmých partiách s lesným porastom. Skaly vlastne akoby vytŕčali spod vrstiev oravského flyšu. Sú budované druhohorným vápencom. Okrem toho, že tvoria výraznú geomorfologickú dominantu sú aj miestom výskytu vzácnej vápencovej kveteny. Tupá skala je významé archeologické nálezisko. Na jej plochom temene bolo praveké hradisko.

Zastávka v poli

Prechádzame dedinou a za domami zastavujeme. Výhľad na skaly je síce nádherný, avšak fotografovaniu dosť bránia elektrické stĺpy a konáre stromov. Inak ten, čo naprojektoval elektrické vedenie cez takéto miesto, to bol estét na pohľadanie. Aj vrchol Tupej skaly je zohavený železnou konštrukciou - vysielačom.

Pohľad na Choč

Za pekného počasia je od Vyšného Kubína prekrásny pohľad na Choč ktorý sa z oravskej strany javí oveľa “vysokohorskejšie” ako od Liptova. Máme aspoň trochu šťastia a v pretrhbutých oblakoch môžeme na chvíľu obdivivať tohoto velikána. Nasadáme do auta a pokračujeme ďalej smerom k Leštinám, Osádke a do sedla Vrchvarta.

347
Ostrá skala


Ostrá a Tupá skala

1. časť    2. časť    3. časť    4. časť    5. časť    6. časť    7. časť    8. časť    9. časť    10. časť