Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Novoveská Huta - ložisko sadrovca (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
15.9.2010

Do Novoveskej Huty cestujeme zo Spišskej Novej Vsi popoludní. Hlavný bod denného programu – návštevu novoveskej ZOO sme šťastlivo absolvovali, takže dieťatko je spokojné a privolilo aj na druhú časť – návštevu baníckej dediny.

Do Huty je od Novej Vsi cesta rovná a prázdna – dlhá asi 6 kilometrov. Približujeme sa k horám ktoré sú vlastne východným okrajom Slovenského raja. Patria do skupiny Volovských vrchov.

Baňa

Sadrovcovú baňu sme nemuseli dlho hľadať – vrátnica banského závodu je hneď na začiatku obce. Ako jedna z mála baní v regióne vyzerá na prvý pohľad prosperujúco – cez vrátnicu prechádzajú naložené kamióny, je tu čulý ruch. Hneď pri vchode je zásobník drveného sadrovca, pohybuje sa tu bager, ktorý nakladá skalu do kamióna, ďalšie autá smerujú ďalej dozadu. Pred vrátnicou je umiestnený reklamný pútač s informáciami o firme, ložisku s veľkou leteckou fotografiou závodu.

Našu felíciu nechávame odstavenú pri bráne a začíname vyjednávanie s vrátnikom. Napodiv nás celkom ochotne na chvíľu púšťa dnu, nechcem mu robiť problémy, takže sľubujeme, že sa budeme pohybovať len na prvej skládke už podrvenej horniny, kde na nás bude stále vidieť. Je jasné, že pekné vzorky tu asi nenájdeme, ale vravím si, že na neplánovanú úvodnú návštevu to musí stačiť. Aj tak nemáme patričné obutie a oblečenie, v „mestskom“ drese v lome moc riešiť nechcem, veď by ma manželka doma vykrstila...

Sadrovec

Sadrovec v Novoveskej Hute sa vyskytuje v hrubých vrstvách v sivých pieskovcoch. Tento evaporit vznikol v treťohorách usadzovaním na dne morskej lagúny. Má kusový charakter, kryštáliky sú len veľmi zriedkavé. Obyčajne má belavú farbu, časté sú vrstvičky ružovej až takmer mäsovočervenej farby.

Anhydrit

Anhydrit je druhým hlavným minerálom na ložisku, je sivobiely, kompaktnejší a „tvrdší“ ako sadrovec. Väčšinou sa obidva minerály vyskytujú spoločne.

Ložisko

Ložisko sa volá Baňa Mária a patrí súkromnej firme (VSK Mining Group). Pri cieľavedomejšej návšteve je preto vhodné kontaktovať niekoho zodpovednejšieho ako vrátnika. Kontakty sú dostupné na internetovej stránke. Podľa toho, čo nám porozprával vrátnik sa sadrovec ťaží dvoma spôsobmi – štôlňou aj povrchovo.

Lom je niekoľkoposchodový a okrem hlavného vstupu sa dá doňho vojsť aj z vyšších poschodí. Volá sa lom Šafárka. Za Novoveskou Hutou cesta začína prudko stúpať do hôr ako serpentínová dráha a na niekoľkých miestach sa dá do veľkolomu vojsť.

Foto

O fotografovaní pri rozhovore s vrátnikom nebola veľmi reč, aparát som so sebou konieckoncov ani nemal. Takže som len na mobil urobil niekoľko orientačných záberov na vrátnicu, reklamný pútač a spodnú časť závodu so skladiskom podrvenej horniny.

Záver

Do tašky som nahádzal bez ladu a skladu zo dvadsať ako-tak krajších a menej otlčených kusov sadrovca. Mala hádam desať kilo, ale auto bolo blízko, tak som sa neobmedzoval :-) Rozlúčil som sa s vrátnikom a naše vozidlo zamierilo k ďalšej zastávke v Novoveskej Hute – bývalej uránovej bani.

284
Sadrovec z Novoveskej Huty


Mapa

1. časť    2. časť