Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Čutkovo - Veľká Fatra (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
15.10.2009

Táto málo známa veľkofatranská dolina sa nachádza v tesnej blízkosti nášho rodného Ružomberka, „ústi“ v doline Váhu pri mestskej časti Černová. Nenápadná ale krásna lokalita je čoraz populárnejšia – samozrejme v súvislosti s celkovým rozvojom turistiky na dolnom Liptove.

Dolina je našim obľúbeným cieľom, pre možnosti krásnych dlhých vychádzok veľmi peknou a pomerne divokou fatranskou prírodou. Začiatok Čutkova sa nachádza asi 9 km južne od Ružomberka pod vrcholom Šiprúňa. Tu sa východný hlavný veľkofatranský hrebeň rozpadá na sústavu menších hrebienkov a dolín, ktoré postupne klesajú smerom na sever k doline Váhu. Hlavný turistický smer je samozrejme na Ružomberok, značkované trasy však vedú aj do Ľubochne, na Tlstú horu alebo dlhou a divou dolinou Bystrô do Černovej.

Prístup

Výlet do Čutkova je však najpohodlnejšie začať práve v Černovej. Z Ružomberka vyrážame autom – na parkovisko v ústí doliny je z mesta asi 3,5 km, teda dá sa sem dostať pomerne pohodlne aj peši alebo na bicykli.

V Černovej odbočujeme na Čremošnú ulicu a vchádzame do úzkej doliny. Asi na 300 metroch stoja ešte domy. Potom je známa Fatranka – niečo medzi bufetom a krčmou a nakoniec novostavba – reštaurácia „Koliba u dobrého pastiera“. Táto drevenica postavená akože v ľudovom slohu je tu ani nie rok ale je známa v širokom okolí vďaka masívnej reklame.

Priehrada

Nechávame auto pred kolibou a kráčame do doliny. Asi po 200 metroch prichádzame k čutkovskej nádrži – malej priehrade zachytávajúcej vodu potoka. Priehrada má betónový múr so zábradlím a stojí na krásnom mieste. Okolie je nádherné – priamo nad nami sa týči Tlstá hora, všade naokolo lesy, dno doliny kosené, obďaleč sa pasú kravičky – krásna idylka. Nechce sa veriť, že sme len niekoľko sto metrov od mesta. Voda v nádrži má vďaka okolitému smrekovému lesu krásnu tyrkysovú farbu.

Dolina

Cesta vchádza do doliny – dno je široké – potok vytvoril krásnu rovnú údolnú „nivu“. Prechádzame popri salaši – je to ale iba maringotka a nepasú sa tu žiadne ovečky ale kravy. Približne na druhom kilometri od ústia doliny sa doprava odpája nespevnená lesná cesta – zelená cykloturistická značka. Po nej sa dá za niekoľko hodín dostať až do stredu ľubochnianskej doliny – odporúčam, je to pravá veľkofatranská divočina. Za odbočkou cesta mierne stúpa a vchádzame do zaujímavej tiesňavy. Dolina sa výrazne zúžila – je tu miesto akurát pre cestu a potok. Úžina je dlhá niekoľko sto metrov a v jej strede nájdeme kríž a lavičky. Kedže v Čutkove žije viacero medveďov, máme mierne stiesnený pocit a sme radi keď sa po čase dostaneme na otvorenejšie priestranstvo.

Dolina sa otvára náhle a pred sebou máme dych vyrážajúci pohľad na zalesnené svahy Málina Brda. Z tejto strany je kopec na pohľad veľmi pekný, nevidieť žiadne vleky ani zjazdovky – les sa dvíha odspodu až po vrchol. Kedže je stred týždňa a prázdniny už skončili, sme v doline sami a vychutnávame si dokonalé ticho. Na nebi plávajú obláčiky a les sa pomaličky začína zafarbovať – jeseň klope na dvere.

Cesta začína stúpať prudšie a zarezáva sa do pravého svahu doliny. Stúpanie nie je dlhé – asi kilometer. Prekonávame úsek kde potok preteká kaskádovite strmším spádom. Za týmto stúpaním sa dolina opäť otvára a prichádzame k nádherne situovanej poľovníckej chate. Nachádzame sa už viac ako štyri kilometre od ústia. Kúsok za chatou asfaltová cesta končí.

V závere doliny je zvážnica veľmi strmá, nezjazdná a smeruje po prekonaní serpentíny do sedla Vtáčnik medzi Málinom Brdom a Šiprúňom (cca. 1000 m.n.m.). Záver doliny je už nefalšovaná fatranská divočina – v najvyšších polohách pod Šiprúňom sa štveráme už do vysokohorských polôh smrečín.

Horniny a minerály

V horninovom podloží prevažujú vápence, horniny patriace ku krížňanskému príkrovu a obalovej sérii. Veľmi dobre sa dajú sledovať v potoku, kde sa ukladá pekná zbierka farebných kamienkov. Zaujímavé sú farebné bridlice – tmavočervené alebo zelenkasté. Zriedkavejšie sú tvrdšie kremité horniny – kremence ružovkastej farby.

Z nerastov sme v doline objavili celkom zaujímavé limonity a Fe uhličitany. Tieto sme našli v spodnej časti doliny v záreze už spomínanej zeleno značkovanej cyklotrasy. Vyskytujú sa spolu s bielym kalcitom hlavne v slieňovci alebo v slienitom vápenci.

Turistika, cyklistika, bežky

Dolina je priam predurčená na rekreačnú cykloturistiku. Sklon je mierny a asfaltová cesta výborná až 4 kilometre do doliny. V zime býva vytvorená dobrá lyžiarska (bežkárska stopa). Turistické značky síce Čutkovo obchádzajú, ale dá sa použiť ako nástupná dolina na hlavný hrebeň Veľkej Fatry – spomínaná cesta do sedla Vtáčnik. V prvej polovici doliny je celkom dobrý signál pre volanie mobilom, ďalej je to už horšie, ale SMS-ky sa odosielať poväčšine dajú.


Čutkovo

1. časť    2. časť