Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberok - Gejdák (1. časť)
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
26.10.2008

Ako rekonvalescent mám výpravy za kamienkami výrazne obmedzené. Našťastie je možné aj v tomto stave sa pohnúť z domu, ked' to zdravie dovolí a teda aspoň v obmedzenej miere sa zúčastniť malého výletu.

Našou obľúbenou destináciou sa teda v poslednom období stalo východné veľkofatranské "úpätie" neďaleko Ružomberka, známe pod menom Gejdák. Stojí tu záhradkárska osada a za ňou už len lúky s čoraz známejším a právom obľúbeným penziónom Gejdák. Miesto je od Ružomberka vzdialené možno kilometer, z môjho bydliska tri kilometre - zatiaľ sem chodíme autom, dúfam, že čoskoro sa vyberieme aj na bicykloch.

Fatranské úbočie sa dvíha strmo z končiacej kotliny a dosahuje výšku 1100m (Sidorovo). Priamo nad Gejdákom sa do výšky 918m "týči" Veľká skala, o ktorej sme ma našich stránkach niekoľkokrát písali. Treba priznať, že odtiaľto vyzerá skutočne majestátne.

Prístup

Auto možno odstaviť už na konci záhradkárskej osady Kosovo, alebo o niečo vyššie, na križovatke ciest. Cesta na Gejdák má dokonca turistické značenie - zelená turistická značka začína pred mestským úradom v Ružomberku a pokračuje východným úbočím Sidorova na Málinô Brdo.

Vystupujeme z auta a balíme si naše saky-paky. Keďže na cestu vždy pribalíme aj trojročného potomka (vlastne potomkyňu), máme plné ruky nepostrádateľného "haraburdia" a budíme dojem, že sme prišli aspoň na týždeň.

Kráčame po štrkovej ceste a kocháme sa pekným podvečerom a nádherným výhľadom. Hoci sme len v nadmorskej výške ledva dosahujúcej 600 metrov, máme veľmi pekný otvorený výhľad na východ do Liptova, na Nízke Tatry a Chočské vrchy. Na severe dokonca štrbinou medzi kopcami presvitá hrebeň vzdialenej Kubínskej hole. Výhľad na východ je síce obmedzený blízkosťou Sidorova ale zato veľmi malebne dotvára atmosféru. Prvé výkopy nachádzame už 100 metrov od auta.

Hornina a minerály

Východné svahy Sidorova sú budované predovšetkým dolomitmi a dolomitickými vápencami. Táto hornina sa vyskytuje v okolí Ružomberka dosť hojne a v neďalekom Bielom Potoku je niekoľko veľkých lomov.

Zaujímavosťou dolomitu z Gejdáku je zvetrávanie. Hornina je na niektorých miestach vo výkopoch zvetraná takmer na prach. Ľudia si ju chodia často naberať - používa sa ako stavebný piesok (tiež som si bol nabrať do auta, keď som robil zámkovú dlažbu).

Dolomit je sivobiely a obsahuje časté kalcitové žilky. Pri dostatočnej dávke šťastia sa dajú nájsť neveľké, zato však pekne vyvinuté a celkom pekné kalcitové kryštáliky. Majú špicatý alebo "klasický" klencový tvar.


Kalcit

Výkopov vo svahu cesty je niekoľko. Kalcitové kryštáliky som našiel hlavne v prvom v smere od mesta.

Jánova dolina

Po niekoľko sto metroch prichádzame k záhradkárskej osade Jánova dolina, ktorá je svojou polohou v ústí rovnomennej dolinky podľa mňa najkrajšie situovaná záhradkárska kolónia v okolí mesta. Tu sa rovná cesta končí a začína stúpanie pod Krkavú skalu. V potôčiku možno sledovať paletu miestnych hornín - dolomity, vápence rôznych farieb ale aj slieňovec, sem-tam rohovec.

Na okolí sa pasú ovečky, ktoré majú svoj mobilný salaš tesne nad dolinkou. Lúky v jeho okolí, hoci nepokosené sú teda do hladka vypasené a zelené až do jesene.

Limonitové "zrudnenie"

Nad Jánovou dolinou je možné vo svahu a na výhonoch pozorovať vystupujúce tenké limonitové vrstvy. Vyskytujú sa v sline zvetranom dolomite a sfarbujú horninu aj pôdu do oranžovo-hneda. Limonit je práškový alebo zemitý.

Pochúťky z ovčieho mliečka

Na "salaši" Gejdák si dávame oddych a kupujeme mierne predražené korbáče. Priamo v maringotke pri ovečkách sa dá kúpiť aj syr a žinčica - ponuka závisí od ročného obdobia, ochoty salašníkov a od množstva okoloidúcich.

Turistika

Značkovaná turistická trasa vedie na Vlkolínske lúky a ďalej pokračuje ako hlavná hrebeňovka Veľkej Fatry. Po ceste sa dá pokračovať popod Krkavú skalu na Vlkolínec (UNESCO) a do Trlenskejdoliny či na Biely Potok.

1. časť   2. časť