Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

História baníctva

Stavebné pamiatky - Banská Bystrica - barbakan (1. časť)
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
14.8.2011

Po roku ma cesty zaviedli opäť raz do Banskej Bystrice. Pekný marcový, predjarný deň som sa rozhodol okrem roboty využiť aj na malú prechádzku námestím. Počasie bolo nádherné, hoci chladné, ľudí málo - ideálny čas na fotenie.

Prechádzku som začal na Dolnej ulici, to je tá, ktorá vychádza z bystrického námestia smerom na západ. Námestie je vlastne celé mierne naklonené západným smerom a mestský hrad je postavený na jeho východnom konci.

Pôvodne to bola akási pevnosť uprostred mesta - bašta, či citadela, kde sa v najlepšie opevnenom priestore nachádzali najcennejšie mestské budovy (radnica, zbrojnica) a kostoly. Dnes je mestský hrad otvorenejší - múry, ktoré ho pôvodne oddeľovali od námestia už neexistujú, takže je vlastne jeho súčasťou.

Barbakan

Do mestského hradu sa vchádzalo osobitnou bránou - barbakanom. Táto zaujímavá stavba sa zachovala dodnes - je to vlastne akási dvojitá brána. Účelom takejto stavby bolo čo najviac sťažiť prípadnému dobyvateľovi prístup do hradu. Medzi jednotlivými bránami barbakanu vznikol uzavretý priestor, ktorý sa dal ľahko brániť - ostreľovať z viacerých strán, obrancovia sem mohli liať horúcu vodu, horiacu smolu a všelijako “spríjemniť” dobyvateľom ich aktivity.

Brány barbakanov boli obyčajne zalomené, aby sa po prípadnom dobytí prvej z nich nedala priamo ostreľovať ďalšia, úzky dvor by sa zaplnil troskami a prístup k vnútornej bráne by bol oveľa ťažší. Jednoducho povedané - stredovekí vojaci neboli žiadni babráci a obranu mesta (hradu) mali veľmi dobre premyslenú.

Dnes je barbakan jednou z najstarších zachovaných bystrických stavieb. Nachádza sa tu v spodnej časti obchodík (reštaurácia). V zadnej časti sa pripája k veži. Škoda, že sa nedá bránou prechádzať podobne ako barbakanom v Kremnici - je však možné ho aspoň obísť dookola.

Z východnej strany možno obdivovať peknú drevenú arkádu - balkón. Barbakan je pomerne homogénna stavba, bez architektonických ozdôbok, napokon, bola to hlavne obranná stavba a nejaké zdobenie nemalo ani význam. Napriek tomu, možno na ňom obdivovať niekoľko pekných stavebných detailov.

Veža

Zaujímavou súčasťou je veža, ktorá je zároveň najmohutnejšou bystrickou vežou. Spodná časť veže má charakteristické stredoveké gotické črty, úzke okná, lomené oblúky. Horná časť je oveľa mladšia - žltá nadstavba s hodinami a dvojicou poloblúkových okien otočených na každú svetovú stranu. strecha veže je nádherne komplikovaná, pokrytá medeným “malachitovým” plechom. napriek ozdobnosti, pôsobí ale veža dosť nesúrodým dojmom, ale to je pri stavbách, ktoré sa v minulosti často prestavovali bežné.

Obchádzam barbakan ešte raz dookola, fotografujem a pomaly sa presúvam k ďalšej časti mestského hradu - farskému, tzv “nemeckému” kostolu.

392
Barbakan mestského hradu

1. časť    2. časť