...
Minerály
a horniny Slovenska ::
prepni na celú stránku
Horniny |
Hlina
Hlina
- Liptovská kotlina
Foto
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/Tehel%C5%88a_Ru%C5%BEomberok_jese%C5%88_2023.jpg
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lehmgrube.jpg
Hlina je zemina s obsahom 30 - 50 % častíc väčších ako 0,01 mm. Hliny sú tvorené prevažne prachovými časticami. V menšom množstve obsahujú piesočnatú a ílovú frakciu. Vznikajú priamym zvetrávaním rôznych hornín a sú často sfarbené hydroxidmi železa do hneda, žlta alebo hrdzavohneda.
Zloženie a vlastnosti
Eluviálne hliny - sú hlinité zvetraliny hornín, ktoré zostali na svojom pôvodnom mieste. Uchovali sa len lokálne na plošinových častiach reliéfu. Obsahujú aj prímes iného materiálu.
Svahové (deluviálne) hliny - predstavujú sprašové a čiastočne eluviálne hliny premiestnené po svahoch dažďovým ronom. pritom sa zmiešal hlinitý materiál so sutinovým materiálom podložných hornín.
Naplavené (aluviálne) hliny - sú preplavené hlinité materiály, ktoré sa usadili v riečnych nivách. Sú uložené vo vodorovných vstvách, ktoré oddeľujú piesčitejšie polohy. Často bývajú sfarbené hydroxidmi železa do okrova, zelenkasta, svetlohneda.
Ľadovcové (glaciálne) hliny - boli nahromadené alebo nasunuté ľadovcom v spodných alebo čelných morénach. obsahujú často balvany alebo úlomky hornín transportovaných ľadovcom.
Výskyt
Rôzne druhy hlín sú bežné na celom území Slovenska. Ľadovcové hliny sa nachádzajú v oblasti Oravy a v Podtatranskej kotline.
Použitie
Ako tehliarsky materiál, keramika ai.
Zdroj
https://sk.wikipedia.org/wiki/Hlina
https://en.wikipedia.org/wiki/Loam
https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/RockData?rock=loam%20and%20adobe