...
Minerály a horniny Slovenska      
:: prepni na celú stránku

Horniny

Granodiorit


Granodiorit - Dúbrava, Nízke Tatry

Foto

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Granodiorit_Geologick%C3%A1_zahrada_DP_Praha_2017_1.jpg
https://www.mindat.org/photo-1132081.html

Granodiorit je felzická intruzívna hornina prechodného zloženia medzi granitom (žulou) a dioritom. Patrí do skupiny granitoidov. Tieto horniny, od ktorých je voľným okom ťažko rozlíšiteľný sú si všetky veľmi podobné. Predstavuje hlbinný ekvivalent dacitu. Označenie horniny zaviedol v roku 1893 G. F. Becker.

Vlastnosti

Granodiority sú zväčša rovnomerne zrnité. Má hypidiomorfnú štruktúru. Porfýrickou štruktúrou sa vyznačuje granodioritový porfýr, alebo tiež granodiority zo Škótska, s väčšími výrastlicami draselných živcov.

Minerálne zloženie

Obsahuje plagioklas, draselný živec a kremeň. Plagioklas, resp. oligoklas a andezín tvorí asi 50 % a kremeň asi 30 % minerálov. Priemerný obsah SiO2 v granodiorite sa pohybuje od 66 do 67 %, čo zodpovedá asi 22 % voľného kremeňa. Draselné živce (ortoklas, mikroklín) je spolu s bázickými minerálmi zastúpený menej významne. Z tmavých minerálov je najčastejší biotit, menej amfibol. Akcesorické minerály tvorí apatit, titanit, zirkón a magnetit. Granodiority bez K-živcov sa označujú ako trondhjemit. Výlevným ekvivalentom granodioritov je dacit.

Vo svete

Tvoria podstatnú časť batolitov v Kalifornii, či Donegalského masívu v Spojenom kráľovstve. V Českom masíve je rozšírený v stredočeskom plutóne (sázavský a blatenský typ), aj v brnianskom plutóne a žulovskom masíve.

Na Slovensku

V Západných Karpatoch sa granodiority vyskytujú spolu so žulou. Granodiority budujú podstatné časti kryštalinika vystupujúceho v Západných Karpatoch. V oblasti tatrika je rozšírený prašivský a ďumbiersky granodiorit, ktoré sa podieľajú na stavbe jadra Ďumbierských Nízkych Tatier. Vyskytuje sa tiež v oblasti modranského masívu v Malých Karpatoch. Vo veporiku sa vyskytuje sihliansky granodiorit s titanitom. Terciérne subvulkanické granodioritové porfýry tvoria výplň Štiavnického stratovulkánu.

Použitie

Slovenské granodiority, keďže sú značne tektonicky porušené, sa hodia len na výrobu kameniva, ako lomový kameň, do betónov atď.. Podobne ako ostatné granitoidy môže byť využívaný ako obkladový a dekoračný kameň. Z granodioritu je vytesaná napríklad Rosettská doska.

Referencie

www.geologie.estranky.cz - Přehled názvů hornin (Online) prístup: 6.11.2008
Konečný, V., 2008: Neogénny vulkanizmus na území Slovenska. (príloha k článku na s. 16 - 21)[nefunkčný odkaz] Enviromagazín 13
Krist, E., Krivý, M., 1985: Petrológia. Alfa, Bratislava, 464 s.
http://www.mineraly.sk (Online) prístup 17.3.2009
Le Maitre, R.W. (Editor), 2002, Igneous rocks A Classification and Glossary of Terms Recommendations of the International Union of Geological Sciences Subcommission on the Systematics of Igneous Rocks. Cambridge University Press, Cambridge, s. 31
Kohút, M. a Danišík, M., 2017: Rapid cooling and geospeedometry of granitic rocks exhumation within a volcanic arc: A case study from the Central Slovakian Neovolcanic Field (Western Carpathians). Island Arc, 26, 5, s. 1038-4871, https://doi.org/10.1111/iar.12201

Zdroj

https://sk.wikipedia.org/wiki/Granodiorit
https://cs.wikipedia.org/wiki/Granodiorit
https://www.mindat.org/min-48163.html
https://www.mineralienatlas.de/lexikon/index.php/RockData?rock=granodiorite