Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Görgeiho tunel
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
3.12.2008

Zaujímavá pamiatka baníckeho dopravného staviteľstva sa nachádza priamo na hrebeni Kremnických vrchov neďaleko od známeho horského lyžiarskeho a turistického centra na Skalke. Tunel je dlhý niekoľko desiatok metrov a dnes pripomína skôr starú banskú štôlňu. Postavili ho stredoslovenskí baníci a mal slúžiť ako pomoc pri preprave kovov z hút v Banskej Bystrici a Tajove do kremnických minciarní.

Výstavbu tohto prechodu začala v 16. storočí Thurzovsko - Fuggerovská spoločnosť, ktorá sa zásadne podieľala na modernizácii baní v banskobystrickom teritóriu a dokázala stredoslovenskou meďou zásobovať takmer celú vtedajšiu Európu.


Tunel od západu

História

K tunelu sa viažu viaceré zaujímavé historické udalosti. Známe sú hlavne prechody vojsk (a samozrejme aj ich "slávnych" veliteľov). Do historického povedomia sa zapísal prechod oddielov istého cisárskeho generála, ktorý previedol svoje porazené oddiely cez Kremnické vrchy po prehratej bitke s povstalcami Františka Rákocziho pri Zvolene začiatkom 18-teho storočia. Vojnové udalosti sa nevyhli tunelu ani v 19-tom storočí, v revolučných "meruôsmych rokoch". Vtedy sa Tunelom presúvali vojská revolučného maďarského generála Gorgeiho. V novodobejšej histórii sa využíval počas Slovenského národného povstania.

Prístup

K Tunelu sa najľahšie dostaneme zo zimného lyžiarskeho strediska na Skalke, od ktorej je vzdialený len cca. dva kilometre. Na Skalku sa dostaneme z Kremnice po kvalitnej širokej asfaltovej ceste autom alebo na bicykli (prevýšenie je však takmer 800 metrov).  Ďalší možný prístup je zo smeru od Banskej Bystrice. Tu však si s autom už nepomôžeme - na hrebeň Kremnických vrchov musíme vyjsť po vlastných. Najkrajšie (aj najkratšie) výstupové cesty vedú z Králikov alebo Kordíkov.

Zo Skalky postupujeme smerom na sever po takzvanej Zlatej ceste - vlastne lesnej zvážnici, ktorá sa vinie traverzom ponad Turčekovskú dolinu. Cesta je krátka a pohodlná v každom ročnom období a takmer pri každom počasí. V zime je trasa upravená pre bežkovanie. Prechádzka slimačím tempom trvá zo Skalky maximálne pol hodiny.

Vzhľad

Tunel má dĺžku asi 20 metrov a je vysekaný v andezitovom skalnom bloku na hrebeni. Uľahčuje tak cestu mierne exponovaným úsekom, kde by sa bez jeho použitia dalo prechádzať len s ťažkosťami.

Tunel bol dlhé roky zasypaný. Až v 90-tych rokoch minulého storočia turistickí nadšenci a milovníci histórie túto pamiatku zachránili. Prekopali nanovo zosunutú horninu, uvoľnili priechod a vystužili ho banskou výstuhou. Tiež očistili "portály" tunela. Zvlášť východný (banskobystrický) vstup vyzerá teraz majestátne a pôsobivo. Samozrejme je tunel priechodný.

Hornina

Hlavný hrebeň Kremnických vrchov je budovaný hlavne andezitmi a čiastočne andezitovými tufmi. Majú sivú, čiernosivú alebo červenkastú farbu. Občas obsahujú pekné výrastlice amfibolov alebo pyroxénov (augitu).

Minerály

Nemnohé minerály vyskytujúce sa v andezitoch nedávajú veľa príležitostí pre zberateľov. Oveľa zaujímavejšie výskyty nerastov sa nachádzajú východne od hrebeňa pri obciach Králiky a Tajov, kde sa v druhohorných horninách na kontakte s andezitmi vyskytuje arzénové zrudnenie s auripigmentom a realgárom. V andezitoch sa len sporadicky nachádzajú drobné granáty. Miestami sa dajú nájsť zaujímavé vzorky ílových minerálov.

Turistika

Hrebeň Kremnických vrchov je skvelým a zároveň nenáročným terénom pre letnú pešiu aj zimnú lyžiarsku turistiku. Hustá sieť lesných ciest s veľmi priaznivým sklonom je na veľkej časti v zime upravená. V lete sa dá po zvážniciach výborne jazdiť na bicykloch. Svahy Kremnických vrchov sú mierne, dobre sprístupnené a vďaka obetavým turistom aj skvelo označené. Dajú sa tu absolvovať dlhé a náročné celodenné prechody rovnako dobre ako aj kratučké vychádzky, ktoré zvládnu aj malé deti.

rs