Minerály a .horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Ružomberská Hypernova
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
25.7.2008

Diela našich súčasných architektov niekedy vyrážajú dych, čo sa určite v plnej miere potvrdzuje pri pohľade na ružomberskú budovu obchodného centra Hypernova. Tento staviteľský "unikát" stojí na mieste jednej z bývalých ružomberských historických pamiatok - kaštieľa sv. Žofie.

Kaštieľ sa tešil od svojho vzniku v stredoveku dobrému zdraviu až kým doň po "oslobodení" od kontrarevolúcie v šesťdesiatom ôsmom roku nevtiahla sovietska armáda a nezriadila si v ňom akýsi sklad. Nachádzal sa totiž nešťastnou náhodou viac-menej v areáli kasární, ktoré obsadila. Aj za prvej československej republiky tu síce sídlila armáda, konkrétne veliteľstvo ružomberskej posádky, to však vyzeral o niečo inakšie ako keď v ňom zakvasili dobyvatelia.


Pozostatky Kaštieľa sv. Žofie

Tak sa milý kaštielik za pár desaťročí zmenil na odpudzujúcu ruinu, ktorá nemala toho, čo by sa o ňu postaral. Mesto si s touto priťažujúcou pamiatkou dlho nevedelo rady, až kým sa v osvietených hlavách na radnici nezrodil jednoduchý nápad - nechať kaštieľ zrekonštruovať niekomu, kto si to môže dovoliť.

Záujemca sa hneď našiel a to nie hocijaký - veľký obchodný reťazec Hypernova. Mal len jednu podmienku. Polovica kaštieľa sa zbúra a k jeho pozostatkom sa "organicky" prilepí nákupné stredisko. A zakrátko vznikol dolnoliptovský architektonický skvost - skĺbenie stredovekých múrov a plechovej škatule z tretieho milénia. (Pamiatkárom sa musí pri pohľade naň chcieť vracať a v tom s nimi plne súhlasím :-)


Vstupný "portál"

Pre nás však táto stavba môže byť zaujímavá iným spôsobom. Pri obnove kaštieľa sa odkryla časť starých múrov - takže možno dobre vidieť, z akých hornín boli zhotovené.

Zaujímavý je aj novopostavený vstupný portál do hypermarketu, ktorý má imitovať čosi ako hradnú vežu. Je totiž kompletne obložený lámaným kameňom. Ešte pozitívnejšie je, že sa jedná o celkom peknú kolekciu hornín, ktoré takto možno pozorovať v  zaujímavom "pouličnom múzeu.

1. Horniny v novej časti budovy

Ryolit

Červené a ružové ryolity sú nápadné farebnou odlišnosťou. Viditeľné sú výrastlice živcov, niekedy aj kremeň bielej farby. Časté sú dutinky. Niektoré obsahujú aj náznakovité výplne SiO2, kremeň alebo chalcedón.


Ryolit

Andezity

Na stavbe sú použité dva druhy horniny.

Svetlý andezit má sivomodrú alebo sivú farbu. Obsahuje nápadné čierne výrastlice amfibolu. Kryštáliky svojou veľkosťou síce nepresahujú 1 cm, ale občas majú veľmi pekný a dobre vyvinutý tvar.

Tmavý andezit má skoro čiernu alebo čiernosivú farbu. Výrastlice sú zriedkavé. Hornina má dobre viditeľné "zrno", jednotlivé minerály sú pozorovateľné aj voľným okom.


Tmavý andezit


Svetlý andezit

Pieskovec

Svetložltý alebo krémový pieskovec dopĺňa zbierku hornín na portáli Hypernovy. Hornina je dosť tvrdá, zrnká kremenného piesku sú spojené vápnitým tmelom a majú veľkosť okolo 1 mm. Pri podrobnom prieskume lupou vidíme aj sľudu a živce, železité minerály (limonit) tvoria tenučké vrstvičky oranžovej alebo hnedej farby. Zriedkavé sú náznaky bielych kalcitových žiliek.

2. Horniny v starej časti budovy - kaštieľ sv. Žofie

Vápenec

Je najčastejšie používanou stavebnou horninou. V starých múroch, ktoré sú v spodnej časti neomietnuté ho nájdeme v nespočetných podobách - svetlosivý, tmavosivý, zelenkastý, s kalcitovými žilkami, s limonitom, dokonca aj s rohovcami. Vápenec pochádza z najbližšieho okolia Ružomberka.


Vápenec s kalcitovou žilkou

Pieskovec

Je zriedkavejší, sivý, sivožltý, mäkší a miestami mierne zvetraný.


Pieskovec

Granodiority, žuly

V malom množstve sú použité pri stavbe. Pochádzajú z veľkých okruhliakov, pravdepodobne "doplavených" tokom Váhu.

Minerály

Vo vápenci bežný kalcit, dokonca pri troche šťastia môžeme obdivovať a drobné špicaté priesvitné kryštáliky. V žulách kremenné žilky. Našiel som aj niekoľko väčších kusov žilného kremeňa. Obyčajne je sfarbený do siva, nejedna skala mala farbu takmer červenkastú spôsobenú prímesou limonitu a hematitu.


Žilný kremeň sfarbený hematitom

Na záver

Malé "múzeum v prírode", akým môže byť hocijaká budova sa dá určite nájsť v každom meste. Naša  ružomberská expozícia môže byť drobným spestrením času, ktorý trávime napr. čakaním na nakupujúcu manželku. Len vzorku kameňa si asi domov nedonesieme :-)

rs