Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Veľká skala pri Ružomberku
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
31.12.2006

Veľká skala je popri mnohých krásnych vrcholoch liptovských hôr len drobčekom, ktorý ľahko unikne pozornosti. Má však niekoľko pozitív, pre ktoré ju odporúčam navštíviť.


Voľné kryštály kalcitu sú viditeľné v žilovine aj na povrchu.
Veľkosť týchto je cca. 1,5 cm

Jedným z hlavných plusov tohoto miesta je jej ľahká dostupnosť a skvelý výhľad na Liptovskú kotlinu, Veľkú Fatru a vzdialenejšie Tatry. Prístupná je z Ružomberka po červenej turistickej značke, ktorá začína pri mestskom úrade na námestí. Ak prichádzate do Ružomberka autom, máte možnosť sa odviezť ďalej až ku kaplnkám vedúcim ku kostolíku na Kalvárii. Tu sa dá nechať auto na malom štrkovom parkovisku.

Treba vystúpiť asfaltkou pomedzi kaplnky na Kalváriu, prejsť popri kostolíku na miesto kde sa cesta narovnáva a orientačne trochu zložitejšie po odbočení doľava k troskám skokanského mostíka, ktorý sa dvíha spolu s malou televíznou vežičkou na zalesnenej vyvýšenine.

Značka nás ďalej vedie lesom strmým výstupom na kalamitisko, po ňom chvíľu rovno, a ďalšími dvoma strmými stúpaniami na vrchol Veľkej skaly. Výhľad ktorý sa nám pri výstupe na vrchol naskytne (je veľmi dobre dostupný bezpečným chodníkom, dokonca aj v zime) prekonáva všetky očakávanie. Veľká skala má nadmorskú výšku 918 m, čo oproti okolitým kopcom naozaj nie je veľa, keďže je ale prvá v horskej reťazi Veľkej Fatry, stačí to na skvelý kruhový rozhľad.

Veľká skala a blízky vrchol Sidorova je budovaný horninami chočského príkrovu - predovšetkým dolomitickými vápencami až dolomitmi. Dolomit je hornina drobivá, oproti vápencom ťažšie zvetráva, skôr mechanicky. Charakteristický je preň akýsi "kockovitý rozpad".

Veľká skala je pekný prirodzený odkryv v dolomitických vápencoch. Hornina je popretkávaná žilkami kalcitu. Niekoľko ich možno vidieť dokonca priamo na vrcholovom brale.

Kalcit je biely, priesvitný alebo nepriehľadný. Vyznačuje sa veľmi peknou štiepateľnosťou, štiepne hrany majú aj niekoľko cm. Kryštály sme však na tomto mieste neobjavili. Niektoré žily kalcitu sú dosť hrubé (5 - 15 cm). Pri troche snaženia (napr. pri úpätí skaly, aj na jej vrchole) je možné nazbierať celkom slušné vzorky. Miestami sa dajú nájsť pekné "voľné kryštály". Tieto dokonca je vidieť priamo v hornine. Zaujímavé sú aj niektoré kalcitové "štiepance", ktoré majú veľmi pravidelný, takmer ukážkový klencový tvar. Minerál je veľmi podobný kalcitu z Ludrovskej doliny v Nízkych Tatrách, ktorý opisujeme tu.

Návštevu Veľkej skaly si môžete spestriť pokusom o speleologický zážitok - na jej západnom úpätí sa totiž nachádza malá "jaskyňa". Táto diera v skale pojme aj troch ľudí a je sprístupnená strmým neznačkovaným chodníkom.

Výstup na Veľkú skalu z Ružomberka je časovo nenáročnou záležitosťou, aj s návratom ho možno absolvovať do dvoch hodín. Je preto veľmi vítanou prechádzkou napr. na nedeľné popoludnie, keď chcete za krátky čas vyjsť na zaujímavý, typicky fatranský vrchol a prípadne si odniesť domov vzorku celkom pekného kalcitu.


Mapa


Kalcitová žila na vrchole Veľkej skaly (15 cm)


Ešte jedna snímka kryštálov kalcitu


Pohľad na vrchol Veľkej skaly. Vpredu vidieť klesajúce svahy
Tlstej hory (V.Fatra), ďalej dolinu Váhu, západnú časť
mesta Ružomberok. Výhľad uzatvára hrebeň Malej Fatry


Pohľad z vrcholu na východ. Pod nami leží Ružomberok,
Liptovská kotlina a vzadu Západné a Vysoké Tatry

rs