Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zbieranie minerálov

Liptovská Teplička - melafýrový lom
zdroj:
Peter Bakura, Rastislav Sabucha
pridané:
22.9.2006

Tato bývalá najvýchodnejšia obec Liptova je už pár desaťročí pričlenená k popradskému okresu. Obec aj okolie je súčasťou nefalšovanej nízkotatranskej "divočiny". Je to turistické východisko na Kráľovu hoľu, Bartkovú, Orlovú, Andrejcovú. V tomto krátkom článku vám chceme priblížiť malý a vcelku malo známy lom v melafýre, ktorý sa v chotári obce nachádza. Melafýrová nízkotatranská séria sem zasahuje v severných svahoch pohoria a prechádza od Jánskej doliny popri Malužinej, Čiernom Váhu, Svarínke, Tepličke, Vikartovskom chrbte až ku Kvetnici pri Poprade.

Prístup

K opisovanému lomu sa dostanete takto. Tesne pred obcou treba odbočiť vľavo (na smer Vikartovce) zísť z hlavnej cesty vpravo, prejsť popod budovu "družstva", ďalej lúkou popri krásnych nových chatkách k lesu. Tu sa dolina zužuje a po niekoľko sto metroch rozširuje. Tu, naľavo od cesty nájdete opisovaný lom.


Mapka lokality s označením prístupovej trasy.
Zdroj:
www.mapy.atlas.sk

Lom je veľmi dobre prístupný autom prípadne bicyklom po asfaltovej ceste (mierne rozbitej). Lom je neveľký, výška asi 20 m, šírka 30 m a leží priamo pri ceste. Melafýr v lome má tmavočervenú, hnedočervenú alebo sivohnedú farbu. Je veľmi krehký, lámavý, drobí sa ľahko na kockovité útvary.

Minerály v melafýroch

Si - oxidy
V melafýre sa nachádzajú tenké žilky minerálnej výplne. Dominantné sú oxidy Si - kremeň a chalcedón. Vystupujú v zmesi bielej, zelenkastej a šedobielej farby v žilkách hrúbky do 10 cm. Zriedkavé sú výskyty kryštálikov bieleho alebo priesvitného kremeňa v dutinkách žiliek, nemajú však viac ako 2 mm.

Epidot
V puklinách melafýru nachádzame tenké žilky svetlozeleného epidotu. Žilky sú hrubé len niekoľko milimetrov, ale sú pomerne časté. V niektorých miestach je hornina nimi priam "prešpikovaná". Epidot sa vyskytuje aj spoločne s kremeňom v svetlozelenej zmesi.

Chlority
Časté v puklinách horniny. Majú tmavozelenú alebo čiernozelenú farbu, niekedy sú šupinkovité, väčšinou zemité. Vrstvičky sú však veľmi tenké - okolo 1 mm.

Prehnit?
Zriedkavý v puklinách. Svetlozelený minerál sklovitého vzhľadu. Veľmi tenké vrstvičky.

Dúfal som, že by sa v lome mohol nájsť aj nejaký ten achátik, prípadne vzorka barytu, či Cu minerály, neobjavil som však nič. Každopádne je tento malý lom v Liptovskej Tepličke veľmi dobre dostupnou ukážkou výskytu melafýrov vo východných Nízkych Tatrách a hoci minerály, ktoré sa v ňom nachádzajú sú všedné, môžu poslúžiť aspoň ako pekný "demonštračný" príklad.


Pohľad na opisovanú lokalitu od severu


Ešte jeden detailnejší pohľad na lom


Vzorka hnedočerveného melafýru
s žilkou kremeňa hrubou 3 cm

rs