Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Zaujímavosti

Grónske ľadovcové jazerá sa vyprázdňujú rýchlosťou Niagarských vodopádov
zdroj: www.newscientist.com
pridané:
12.5.2008

Jazerá na povrchu grónskeho ľadovcového štítu sa vyprázdňujú aj cez kilometre hrubú vrstvu ľadu množstvom, ktoré sa blíži k množstvu vody, ktorá preteká Niagarskými vodopádmi. Vznikajú obavy, že pokračujúce globálne otepľovanie bude prispievať k pribúdaniu tejto vody. Je možné, že báza ľadovcov sa stane vďaka nej klzkejšou a ľadovcový štít sa bude rýchlo posúvať smerom k oceánu. Najnovšie štúdie ale predpokladajú, že tento efekt nie je až taký silný, ako sa predtým obávalo.

V letných mesiacoch sa povrch grónskeho ľadovca topí a voda sa hromadí na povrchu. Vytvára početné jazerá široké až niekoľko kilometrov. Výskumníci už predtým vedeli, že voda z týchto jazier uniká, nebolo im však jasné, ako sa to deje a v akom množstve.Sarah Dasová z Woods Hole Oceanographic Institute, US a kolegovia táborili v blízkosti 3 kilometre širokého jazera v západnom Grónsku. V júli 2006 ich seizmometre zaznamenali otrasy a o 30 minút neskôr sa začala voda strácať.

Celé jazero zmizlo v priebehu jeden a pol hodiny. „ Najprekvapujúcejšou vecou bola rýchlosť“, povedala Dasová. „Nepredpokladala som, že sa to stane tak rýchlo“. Vedci predpokladajú, že váha vody na povrchu ľadovca spôsobila vznik trhliny v ľade, ktorá sa otvorila cez celú kilometrovú hrúbku ľadu.Na začiatku sa zdalo, že voda sa stratí za približne jeden deň. Dasová tvrdí, že voda sa predierala už existujúcim systémom puklín ale aj novovytvorenými puklinami na báze ľadu.

Aby sa získal širší pohľad na to, ako voda vplýva na grónsky ľad, Ian Joughin z University of Washington, Seattle, US, začal osobitný výskum založený na štúdiu satelitných snímok a GPS meraniach. Jeho tímu sa podarilo vytvoriť prvú mapu pohybov ľadovcového štítu a ľadovcov v Grónsku. Podarilo sa mu zistiť, že každé leto sa ľadový štít posúva smerom k oceánu o 50 až 100 percent rýchlejšie ako počas celého zvyšku roku.

Avšak ľadovce, ktoré vždy „tečú“ oveľa rýchlejšie ako celistvý ľadový štít, zvýšia podľa tejto štúdie svoju rýchlosť v lete len o menej ako 15 percent. Joughin a kolegovia sa domnievajú, že „lubrikácia“ roztopenou vodou spôsobí, že Grónsko v 21. storočí stratí asi o 10 až 25 percent viac ľadu, ako by sa stalo bez tohto efektu. Dobrou správou je, že zrýchlenie topenia (pokračujúcim globálnym oteplením) nespôsobí až také zrýchlenie ako niektorí predpokladali. Avšak globálne otepľovanie môže spôsobiť čiastočné zrýchlenie toku ľadovcov iným spôsobom, napríklad teplejší oceán, ktorý odhrýza z úpätia ľadovcov.

„Súhlasím s tým, že lubrikácia okraja ľadového štítu roztopenou vodou bude mať podstatný, avšak nie katastrofický vplyv“ povedal na túto tému Konrad Steffen z University of Colorado in Boulder, US. Steffen sa domnieva, že roztopená voda urýchľuje posúvanie ľadovcov nerovnako, niektoré viac ako druhé. Poukázal na grónsky Mŕtvy ľadovec, ktorý stagnoval desaťročia, až kým sa v súčasnosti nestal aktívnym a jeho rýchlosť v lete stúpla až o 80 percent. Preklad: ts

newscientist.com