...
Minerály a horniny Slovenska      
:: prepni na celú stránku

Minerály

Kremeň - SiO2

trieda

oxidy

kryštálová sústava

trojuholníková

tvrdosť

7

hustota

2,65

štiepateľnosť

bez štiepateľnosti

lom

nerovný, lastúrovitý


Kryštály kremeňa - Banská Belá, Štiavnické vrchy

Kremeň patrí k najrozšírenejším minerálom. Vytvára prizmatické kryštály zakončené plochami klenca alebo dipyramídy. Kryštálové plochy bývajú často ryhované. Kryštály môžu byť zdvojčatené a rozlične deformované. Tento minerál však máva aj celistvú. zrnitú alebo kryptokryštalickú podobu, prípadne sa vyskytuje v konkréciách. Jeho farba je rôznorodá - môže byť biely, sivý, červený, purpurový, ružový, žltý, zelený, hnedý, čierny, ale aj bezfarebný; vryp má biely. Mnohé z jeho odrôd patria k polodrahokamom (viaceré z nich sú tu zobrazené). Kremeň je priehľadný až priesvitný minerál so skleným leskom na čerstvom povrchu. Odroda ametyst je typická svojím nádherným fialovým sfarbením.

vznik
Tento minerál sa vyskytuje zvyčajne vo vyvretých, premenených a usadených horninách a bežne ho možno nájsť aj na rudných žilách.

poznávanie
Kremeň sa rozpúšťa iba v kyseline fluorovodíkovej.

výskyty na Slovensku
Jeden z najbežnejších minerálov. Pekne vyvinuté kryštály pochádzajú z Banskej Štiavnica, Banskej Belej, Kremnice, kusová záhneda sa vyskytuje v okolí Málinca (okres Poltár). Byýva hlavnou zložkou nerudnej žiloviny takmer všetkých hydrotermálnych ložísk, hlavná zložka pegmatitov.