Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Kopa vo Veľkej Fatre
zdroj: Rastislav Sabucha
pridané:
11.8.2009

Ľubochnianska Kopa je známa predovšetkým turistom, ktorí sa po červenej značke pokúsili zdolať tzv. Veľkofatranskú magistrálu. Červená turistická značka začína v kúpeľnej obci Ľubochňa a Kopa je prvým fatranským vrchom, na ktorý sa hrebeňovka štverá.

Veľká Fatra má na rozdiel od ostatných jadrových pohorí nie jeden, ale až dva hlavné hrebene. Pre Liptákov je samozrejme významnejší východný, ktorý je aj vyšší – na viacerých miestach dosahuje nadmorskú výšku 1400 metrov a Rakytov s výškou 1567 metrov je jedným z najlepších vyhliadkových vrcholov Slovenska.

Turčiansky – západný hrebeň je o niečo nižší – len občas sa vytiahne nad 1300 metrov a je takmer celkom zalesnený. Turistika je tu oveľa náročnejšia – dlhé nástupy, miestami slabé značkovanie a sťažená orientácia. Žiadne chaty ani ubytovne. Aj výhľadov je menej. Odmenou je však pohyb v takmer nerušenej divočine.

Kopa

Tento vrch je vysoký cez 1200 metrov a keďže sa dvíha veľmi strmo od doliny Váhu, je prirodzenou dominantou kraja. Stojí práve v mieste, kde sa Váh prediera úzkym „prielivom“ pomedzi Veľkú a Malú Fatru. Jeho svahy sú veľmi strmé – na severe, kde ich obtáča Váh až extrémne, s vystupujúcimi skalnými rebrami a nosmi.

Horniny, z ktorých je vrch budovaný patria prevažne chočskému príkrovu, dolomitické vápence a dolomity. Kopa vytvára veľmi peknú scenériu pri pohľade od Kraľovian, kde máme vďaka strmým svahom možnosť vidieť takmer celú strmú severnú „stenu“ vrchu.

Kopa je celkom porastená lesom, z drevín prevláda predovšetkým buk. Najkrajšie výhľady sú z nej teda v zime a v neskorej jeseni, keď je už lístie opadnuté.

Výstup

Vychádzame z Ľubochne, chodník vedie najprv na sever popod vrch starou kúpeľnou časťou dediny. Prejdeme ponad Ľubochnianku a pokračujeme až k dolinke, kde začína samotný výstup. Cesta dolinkou nie je veľmi strmá, trvá však len krátko a po niekoľko sto metroch začína strmý výšľap hore. „Autori“ turistického chodníka sa veľmi so serpentínami nehrali a nasmerovali ho úzkym hrebienkom priamo hore.

Asi po hodine stúpania s búšiacim srdcom vyjdeme na krásnu skalnú plošinu s krížom a nádherným výhľadom na Váh, dedinu Stankovany a oproti stojacu Šípsku Fatru s nádherným Šípom. Tu sa oplatí postáť trochu dlhšie, pretože taký krásny výhľad už na celej trase viac neuvidíme.

Od výhľadu stúpame už miernejšie ešte asi 100 výškových metrov až na vrchol Kopy. Na vrchole sa nachádza vrcholová kniha. Tu sa aj pripája žltá turistická značka z turčianskeho Nolčova.

Zostup z Kopy pokračuje už viac-menej južným smerom do sedla „Na Fatru“. Tadiaľto prechádzala stará vozová cesta z Turca do Liptova, o ktorej sa zmieňuje v Malebnej ceste dolu Váhom už Alojz Medňanský (19. stor.).

Dnes tadiaľ okrem strmej zvážnice vedie aj vysokonapäťové elektrické vedenie. Zostup je možný na dve strany po modrej turistickej značke. Dá sa teda vrátiť buď do Ľubochne alebo zísť na turčiansku stranu.


Mapa

rs