Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

Pod drobnohľadom

Dudince - kúpele (1. časť)
zdroj:
Rastislav Sabucha
pridané:
18.2.2008

Pred nejakým časom sme na našich stránkach mali článok o kúpeľoch v Dudinciach, známych okrem iného aj pekne zachovanými, hoci väčšinou už „mŕtvymi“ travertínovými kopami a terasami. Kúpele sme neobišli ani v minulom roku, prišli sme sa sem zohriať po niekoľkých dňoch strávených v okolí Banskej Štiavnice. Koniec leta 2007 (hoci som mnoho čítal o tom, aké bolo horúce) pripomínal skôr október ako august. Práve preto sme trochu neplánovane zavítali aj sem, aby sme si na ďalekom juhu trocha povyhrievali koštialiky.


Travertínová kopa v areáli kúpeľov

Cesta z Krupiny do Dudiniec trvá autom približne pol hodiny a je dlhá 28 kilometrov. Vedie po južnom (juhovýchodnom) okraji Štiavnických vrchov, ktorých výbežky sa dvíhajú napravo. Vľavo od cesty sa vlnia nevýrazné, dlhé nízke kopčeky Krupinskej planiny.

Vo výkopových svahoch cesty dobre vidíme, že podložie je budované takmer výlučne andezitovými tufmi (ako skoro celá Krupinská planina). Tufy sa usadzovali po sopečných erupciách na okrajoch „štiavnického vulkánu“ a boli zanášané ďaleko na juhovýchod. Andezitové skaly – lapilly, sú dosť veľké, často majú aj okolo 20 centimetrov. Takže keď sopka „penila“, asi tu bolo naozaj veselo.

Teraz tu vládne tíšina, po ceste k Dudinciam prechádzame len jednou väčšou obcou – Hontianskymi Nemcami, kde odbočuje hlavná cesta do Banskej Štiavnice. Zároveň sa dostávame do povodia Štiavnického potoka, ktorý tečie po okraji Krupinskej planiny a privedie nás až k Dudinciam.

Auto nechávame stáť už tradične v blízkosti reštaurácie Kazačok. Vystupujeme a tešíme sa z 25 stupňového teplučka, ktoré tu panuje (rozdiel medzi Krupinou je skoro 5 stupňov). Začíname prechádzku po areáli kúpeľov.

Prameň v Dudincach

Našou prvou zastávkou je upravený prameň, z ktorého vyteká dudinská minerálka. Prameň má naozaj umeleckú podobu a nájdeme ho pred kúpeľným domom Smaragd (myslím, že tak sa volá, zabudol som si to overiť).

Dudinská voda s charakteristickým zápachom je nezabudnuteľná. Obsahuje veľmi veľké množstvo uhličitanov – vďaka tomu sa tu usadilo toľko travertínu. Aj nový prameň je už pokrytý niekoľko milimetrovou vrstvou usadeného uhličitanu. Kalcit je čisto biely, veľmi pekný, na slnku sa krásne trbliece. Usadzuje sa niekedy vo veľmi pekných miniatúrnych kvapľovitývh útvaroch. Voda tečie celkom mocným prúdom (naplnenie jednej dvojlitrovky nám trvalo niečo vyše minúty). Má dobrú chuť a keď si odmyslíme „toaletový“ sírovodíkový puch, tak je to veľmi dobrá minerálka.

Kúpalisko – travertínová terasa

Prechádzame ďalej po promenáde až ku kúpalisku. Nanovo zrekonštruovaný areál je veľmi pekný, čomu ale zodpovedá aj vstupné. Časť areálu leží na travertínovej terase, ktorá sa zvažuje k riečke Štiavnici (tečie pod kúpaliskom). Travertín sa usadzuje z vody vypúšťanej z kúpaliska.

Fontána

Pred kúpaliskom sa nachádza „živá“ fontána guľovitého tvaru, na ktorej sa usadzujú vrstvičky žltkastého travertínu. Fontána je asi posledná fungujúca travertínová kopa v areáli, aj keď má antropogénny pôvod.

Najvyššia travertínová kopa

Nájdeme ju tiež oproti kúpalisku. Voda tu prestala vytekať už dávnejšie, preto je jej povrch porastený trávou, krami a stromami. Kopa je vysoká asi 6 metrov. Na boku je viditeľný akýsi „odkryv“ s plochou okolo 1 m2, ktorý nám umožní vidieť čiastočne do jej vnútra. Badateľné sú  usadené vrstvy travertínu. Prehŕňam sa chvíľku v kamení a nachádzam dokonca akési skameneliny (ťažšie identifikovateľné vetvičky a listy trávy).

Travertín má sivobielu farbu – je podobný známym travertínom zo Spiša ale je pomerne mäkký. Určite by sa nedal ťažiť ani veľmi opracovávať.

Travertínová kopa sa nachádza v centre areálu, preto vyzerá veľmi pekne – v lete ju aj niekoľkokrát pokosia, aby bola ešte atraktívnejšia. Ďalšie kopy ktoré sa v areáli nachádzajú nie sú už také upravené. Smola je aj to, že vďaka odčerpávaniu vody a vŕtaniu prameňov dnes už pôvodný systém prameňov a kúpeľov nenájdeme.

rs