Minerály a horniny Slovenska      :: prepni na celú stránku

História baníctva na Slovensku

Zlatá Baňa
zdroj:
Iveta Popovcová - Rozvoj vidieckeho turizmu a agroturizmu v obci Zlatá Baňa na príklade Penziónu Opál
pridané:
9.2.2007

Prvé písomné dokumenty o obci Zlatá Baňa pochádzajú z obdobia 1431. Počiatočné názvy obce boli v roku 1567 Aranpatak, v roku 1873 Aranybánya, v roku 1920 Zlaté a od roku 1927 Zlatá Baňa (maďarsky - Aranybánya). Obec vznikla spojením niekoľkých menších osád baníkov, drevorubačov a uhliarov ( výroba drevného uhlia). V 18. storočí podľa plánov eráru z Viedne bola v mieste prehradenia potoka, okolo priehrady (klauzy) vybudovaná osada, ktorá dostala názov podľa nej - Clausura (Klauzúra).

Zlatá Baňa vznikla v chotári obce Lesíček v druhej polovici 18. storočia, kde od roku 1780 až do roku 1828 sa uvádza ako osada, ktorá mala 3 domy a 25 obyvateľov. Samostatnou obcou sa stala v polovici 19. storočia. Staré pramene prezrádzajú, že sa tu na Rubaňoch pod Čiernou horou a pod Jozefkou niekedy dolovalo banským spôsobom zlato. Prvý raz ťažbu prerušili roku 1552. Obnovená bola až v roku 1840, ale znovu sa ťažilo len krátky čas. Neskôr sa s ťažbou zlatej rudy prestalo a začalo sa ťažiť v bani na keramickú hlinu, ktorej nájomcom bola Prešovská ľudová banka. Hlinu spracúvali v Prešovskej kachliarni a hotové výrobky, kvalitné kachle a keramiku, dodávali do všetkých končín bývalého Rakúsko - Uhorska.

Po zastavení ťažby hliny a výroby keramiky sa obyvateľstvo začalo zaoberať lesnými prácami, najmä drevorubačstvom. Časť Zlatobančanov sa venovala poľnohospodárstvu, ktoré však na tunajších kamenistých grapoch medzi horami nemalo a ani nemá práve dobré podmienky pre svoj rozvoj. Dá sa tu dopestovať iba najnevyhnutnejšie plodiny, ako sú jačmeň, ovos, ľan, konope, ďatelina, zemiaky, fazuľa a ľadník.

Ťažké obdobie nastalo pre obec a jej občanov počas druhej svetovej vojny. Zlatá Baňa sa stala terčom pomsty fašistických vojakov za to, že účinne pomáhala partizánom z brigády " Čapajev". Obec tvorila Čapajevcom zásobovaciu základňu a bola výdatným zdrojom informácií o všetkom čo sa dialo na okolí. Preto bola dňa 8. septembra 1944 obec Zlatá Baňa vypálená.  Roztrúsení obyvatelia sa ukrývali po okolitých dedinách a lesoch. 18. januára 1945 sa objavili hliadky Sovietskej armády a 19. januára aj riadne vojenské jednotky, ktoré ťažko skúšaným Zlatobančanom prinášajú vytúženú slobodu. Aktualizoval: Bc. Dušan Demčák

Iveta Popovcová - Rozvoj vidieckeho turizmu a agroturizmu v obci Zlatá Baňa na príklade Penziónu Opál